VİSCO PAKET YAYLI YATAK

Yaylı – Paket Yaylı Yatak ve Sünger Yatak nedir?

Yatağın ana dolgu malzemesini yaydan oluşan, vücuda destek ve yatağa esneklik sağlamak için çelik yay mekanizması kullanılan yataklar yaylı veya paket yaylı yatak olarak adlandırılır. Mevcut, en yaygın sistemde çelikten üretilen yaylar, karkas adı verilen bir çelik üst katmana tutturulur. Bu çelik yapının dışında konfor artırıcı sünger, elyaf vb dolgu katmanları ile içine deformasyonu engellemek için takoz adı verilen destek süngerleri kullanılır. Sünger yataklarda ise ana dolgu malzemesi farklı yoğunluklardaki sünger plakalardır. Yatakların en dışı ise kapitone adı verilen yatak kumaşı ve yumuşak elyaftan oluşan katmanla kaplanır.

Bu sistemde üretilen yataklar ekonomiktir. Yaylı yataklarda, yaylar arasına deformasyonu engellemek için konan destek süngerleri arttırıldıkça yatağın sertliği artar. Yatak sertleştikçe ortopedisinin arttığı yanılgısı da bundan kaynaklanmaktadır.

Sünger yataklarda ise yatağın dayanıklılığı dolgu süngerinin yoğunluğu ile doğru orantılıdır.

Daha yumuşak ve esnek olan çelik yayların küçük paketler içerisine konarak yatak içinde kullanıldığı sisteme ise paket yaylı yataklar denir. Bu sistemde yaylar daha yumuşak ve esnektir. Ayrıca birbirinden bağımsız yaylanma sağladığı için yaylı yataklara oranla daha ergonomiktir. Ayrıca vücudun bel, boyun, sırt ve kalça gibi değişik noktalarına farklı sertliklerde paket yay kullanılarak (zonlu paket yay) ekstra vücut desteği ve esneklik sağlanabilir.